Partneři  |  Kontakty  |  Napište nám

Recenze

Lenka Syrová, On-line podpora angličtiny pro žáky ZŠ a MŠ

Nedávno jsem se seznámila s oblíbeným výukovým kurzem na DVD k výuce angličtiny.

Produkt Lippy and Messy získal několik významných ocenění, např: Ocenění za inovaci ve výuce jazyka v rámci Evropy, Cenu za nejpřátelštější produkt pro děti (Polsko), Ocenění Britské rady za inovaci.

Kdo jsou Lippy a Messy? Dva komičtí klauni, kteří provázejí děti na jejich pohádkové cestě za angličtinou. Dalším průvodcem je kouzelník slovíček - Wizzy. Výukový program respektuje způsob, jakým se učí malé děti (od slyšeného k mluvenému). Příběhy jsou založeny na častém opakování, výrazných gestech, práci s písničkami a říkadly.

Komu je výukový kurz určen? Základy komunikace v angličtině si mohou pomocí tohoto kurzu osvojit předškolní děti (včetně batolat) až po žáky 4. třídy. Děti mohou sledovat DVD ať už doma s rodiči, ve školce nebo v rámci školní výuky.

Výukový program ocení zejména:

  • rodiče - mohou tak spolu s dětmi proniknout do kouzelného světa angličtiny. Rodiče mají možnost se svými dětmi zažít spoustu hezkých chvilek, ať už při sledování či čtení příběhů, dokreslování, lepení nálepek do knihy.
  • učitelky v MŠ - výukový program je uzpůsoben i pro děti, které ještě nepíší. Učitelům poskytuje náměty, jak dále s dětmi pracovat.
  • učitele v ZŠ - pro zpestření výuky či k opakování již naučeného.Ramon Shindler (učitel z Velké Británie, lektor v jazykové škole Bell English Language Institute)

"Lippy and Messy" je televizní seriál pro děti, který v sobě spojuje zábavu s jazykovým vzděláváním. Titulní hrdinové, rozpustilý klaun Messy a upovídaná klaunní holčička Lippy, procházejí zábavným dobrodružstvím a pokaždé se naučí nová slova, nové jazykové struktury a nejméně jednu originální písničku. Vzájemně se doplňují s třetí postavou Wizzym (kouzelníkem slovíček), který vykouzlí jednotlivé situace a souvislosti, aby vysvětlil novou slovní zásobu.

156 epizod (každá dlouhá kolem čtyř minut) je rozděleno do čtyř sérií: "Lippy and Messy" (ve které se naši hrdinové učí základní slova a slovní spojení, užijí si zároveň hodně legrace s Wizzym), "Lippy and Messy ABC" (ve které se také naučí písmena z abecedy), "Lippy and Messy: Do-Be-Do" (ve které dělají mnoho úkolů a hrají si na různá povolání) a "Lippy and Messy: Go! Go! Go!" (ve které navštíví různé kouzelné země).

Seriál "Lippy and Messy", který vzniknul ve spolupráci se Školou Gama-Bell v Krakově a Polskou veřejnou televizí (TVP), je celý v angličtině a je hraný rodilými mluvčími. Od roku 2003 byly čtyři série pravidelně vysílány včetně opakování. Postavy jsou s velkou oblibou sledovány.

"Lippy and Messy" a "Lippy and Messy ABC" jsou dostupné na DVD. Jsou doprovázeny obrázkovou knížkou s písničkami, nálepkami, omalovánkami a pokyny (v češtině), které se věnují tomu, jak rodiče a ostatní opatrovníci dětí mohou dětem pomoci, i když sami mají jen malou znalost angličtiny. Je to také pro ně příležitost, pokud si to přejí, naučit se ve stejnou dobu trochu anglicky. Doprovodné materiály pro "Lippy and Messy: Do-Be-Do" a "Lippy and Messy: Go!Go!Go!" jsou v současnosti připravovány a budou brzy k dispozici.

Seriál "Lippy and Messy" obdržel dvě ocenění: Ocenění za inovaci ve výuce jazyka v rámci Evropy (2005) a Cenu pro nejpřátelštější produkt pro děti, který uděluje polský Výbor pro ochranu práv dítěte (2006). V roce 2007 byly vybrány v sekci Ocenění Britské rady za inovaci.